Wedel od 1851 roku dostarcza konsumentom przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku słodyczy czekoladowych i jest podziwiany za kunszt tworzenia wysokiej jakości produktów. Połączenie tradycji z nowoczesnością pozwala mu spełniać oczekiwania zarówno miłośników klasycznych smaków, jak i tych, którzy poszukują nowości (także poza kategorią czekoladową). Zgodnie z filozofią marki, życie jest dążeniem do przyjemności. Warto doceniać jej małe dawki każdego dnia – filiżanka kawy, ulubiona piosenka czy kawałek czekolady to gwarancja przyjemności na wyciągnięcie ręki. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze jak tabliczki czekoladowe (pełne, z dodatkami i nadziewane), pianki Ptasie Mleczko®, Mieszanka Wedlowska, ciastka, wafle, praliny, batony oraz Torcik Wedlowski. Odpowiadając na rynkowe trendy i potrzeby konsumenckie, marka weszła w segment żywności funkcjonalnej, oferując czekolady i batony linii Wedel plus magnez.
1. Historia
* 1872: Karol Wedel przekazuje fabrykę czekolady synowi Emilowi jako prezent ślubny.
* 1874: Emil Wedel sygnuje swoim podpisem każdą tabliczkę czekolady wyprodukowaną w zakładach Wedel.
* 1894: sklep zostaje przeniesiony na ul. Szpitalną. W przyszłości stanie się Pijalnią Czekolady E.Wedel o nazwie „Staroświecki Sklep”, która funkcjonuje do dziś.
* 1923: fabrykę po ojcu przejmuje Jan Wedel – innowator, społecznik i filantrop.
* 1926: na zlecenie Jana Wedla powstaje jedna z najpopularniejszych grafik reklamowych w Polsce – sylwetka chłopca na zebrze dźwigającego na plecach słodkie tabliczki wedlowskiej czekolady. Autorem kreacji był włoski malarz i karykaturzysta Leonetto Cappiello, dziś nazywany ojcem współczesnej sztuki plakatu i reklamy.
* 1936: rusza produkcja pianek Ptasie Mleczko® – produktu z aktualnie ponad 80-letnią historią.
* 1931-1936: fabryka zostaje przeniesiona na ul. Zamoyskiego, gdzie działa do dziś.
* 1939-1945: w czasie II wojny światowej fabryka produkuje tylko na rzecz okupanta. Jednocześnie Jan Wedel organizuje tajne komplety i wydaje żywność dla mieszkańców Warszawy. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego Jan Wedel zostaje aresztowany i wysłany do obozu przejściowego w Pruszkowie dla ludności cywilnej. Po zakończeniu drugiej wojny światowej Jan Wedel pracuje w fabryce jako doradca, ale już po kilku miesiącach zostaje z niej wyrzucony i zabrania się mu wstępu na jej teren.
* 1949: fabryka staje się własnością Państwa i zmienia nazwę na Zakłady Przemysłu Cukierniczego im. 22 Lipca d. E.Wedel.
* 1960: umiera Jan Wedel.
* 1989: firma wraca do nazwy E.Wedel i rozpoczyna się proces prywatyzacji. Wedel staje się pierwszą sprywatyzowaną dużą polską firmą.
* 1991: E.Wedel zostaje wykupiony przez PepsiCo, powstaje spółka akcyjna. 1996: firma Wedel jako pierwsza firma spożywcza w Polsce uzyskuje swój pierwszy jakościowy certyfikat: ISO 9002:1994.
* 1999: E.Wedel staje się częścią Cadbury Schweppes. W 1999 roku zakład słodyczy Syrena w Warszawie zostaje sprzedany fińskiemu Leaf, fabryka czekolady brytyjskiej marce Cadbury Schweppes, a fabryka ciastek w Płońsku francuskiemu Danonowi.
* 2010: w styczniu spółka Cadbury Wedel zostaje kupiona przez amerykański koncern spożywczy Kraft Foods. Komisja Europejska nie chcąc dopuścić do zmonopolizowania przez firmę Kraft rynku czekolad w Polsce (a także w Rumunii), nakazuje sprzedaż Wedla (logotypu i fabryki w Warszawie). Od września 2010 roku Wedel jest częścią japońskiej Grupy LOTTE – międzynarodowego koncernu, założonego w 1948 roku, początkowo specjalizującego się w sektorze gum do żucia, a obecnie działającego w różnych sektorach: spożywczym, słodyczy, turystyki, chemicznym, a nawet budowlanym i finansowym. Firma zachowuje w pełni swój tradycyjny charakter i wartości wypracowane jeszcze przez założycieli.
* 2012: Wedel zostaje pierwszym narodowym sponsorem Mistrzostw Europy w piłce nożnej UEFA EURO 2012. Wedlowscy cukiernicy tworzą czekoladową rzeźbę przedstawiającą Stadion Narodowy w Warszawie, wykorzystując 400 kilogramów czekolady.
* 2014: produkty E.Wedel zdobywają nowe rynki. Można je znaleźć w ponad 60 krajach na świecie, a także na międzynarodowych targach spożywczych.
* 2019: kultowe pianki Ptasie Mleczko® zyskują nowe opakowania, które zaprojektowali utalentowani polscy ilustratorzy. To kontynuacja tradycji współpracy Wedla z artystami, tj. z Zofią Stryjeńską, Karolem Śliwką czy Leonetto Cappiello.
* 2021: firma Wedel świętuje swoje 170-lecie w różnych formach, w tym angażując swoich pracowników. W ramach obchodów firmowego jubileuszu powstaje urodzinowa wersja kultowych pianek Ptasie Mleczko® w czekoladzie gorzkiej. Świętowaniu towarzyszy wiele niestandardowych akcji, w tym emisja sześcioodcinkowego serialu, wyprodukowanego we współpracy z Grupą TVN. Opowieść zatytułowana „Receptura” rozgrywa się równocześnie w okresie międzywojennym oraz w czasach dzisiejszych, co pozwala na wiarygodne wyeksponowanie marki E.Wedel w kontekście różnych epok.
* 2022: firma wydaje pierwszy raport CSR (zgodny ze standardem GRI) pod hasłem „Z przyjemnością dla przyszłości” prezentujący działania z obszaru zrównoważonego rozwoju. To znaczący krok w kierunku transparentnego informowania o inicjatywach ESG, ale też zobowiązanie – do dalszego, aktywnego działania z troską o pracowników, partnerów biznesowych, lokalne społeczności oraz środowisko.
* 2024: 4 września na warszawskim Kamionku, jako integralny element siedziby firmy, otwarte zostaje muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. To miejsce, gdzie zwiedzający zdobywają dogłębną wiedzę na temat procesu powstawania czekolady, wzbogaconą o niezwykłą historię rodziny Wedlów. Muzeum jest częścią największej od ponad 100 lat inwestycji firmy, która poza przestrzenią wystawienniczą obejmuje również obszar produkcyjny, a także rozwiązania optymalizujące wewnętrzne procesy.
2. Pozycja rynkowa
[1] E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, udział w sprzedaży wartościowej, okres skumulowany tydzień 31 2023 – tydzień 30 2024, kategoria: Słodycze, Praliny (Pianki w czekoladzie). [2] E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, udział w sprzedaży wartościowej, okres tydzień 31 2023 – tydzień 30 2024, kategoria: Słodycze, Tabliczki czekoladowe gorzkie twarde do 149g (bez marek własnych).
3. Produkty
Wedel oferuje popularne słodycze z kategorii giftingowej i impulsowej. Kategoria giftingowa obejmuje produkty idealne na prezent, takie jak Czekoladki Nadziane, Baryłki czy Praliny od Serca. Kategoria impulsowa to produkty mniejsze, przeznaczone do szybkiego zakupu i konsumowane „on the go”, takie jak batony Pawełek, Bajeczny czy WW oraz Czekotubka.
Z myślą o zróżnicowanych potrzebach konsumentów Wedel posiada rozbudowane portfolio czekolad gorzkich, które obejmuje: tabliczki pełne w wariantach ze stopniowaną zawartością kakao z Ghany (50%, 64% i 80%). Dla konsumentów, którzy szukają w słodyczach czekoladowych dodatkowych korzyści zdrowotnych powstała linia produktów Wedel plus magnez, zawierająca tabliczki i batony ze zwiększoną dawką tego pierwiastka. Z kolei dla konsumentów, którzy lubią eksperymentować, Wedel stale wprowadza zmiany w swoich kultowych produktach. Przykładem są batony WW, które poza swoimi standardowymi wariantami są dostępne także w edycjach limitowanych – WW kokos w mlecznej czekoladzie oraz WW Sakura o smaku kwiatu wiśni.
Produkcja niektórych słodyczy dostępnych w regularnej sprzedaży wciąż częściowo odbywa się bez wykorzystania maszyn, co dodatkowo podkreśla specyfikę oraz kunszt ich wykonania. Wyjątkowy charakter nadaje m.in. ręczna dekoracja Torcika Wedlowskiego, a także wykonanie Chałwy Królewskiej (manualnie przy użyciu specjalnych mieszadeł). W fabryce mieści się również tzw. Pracownia Rarytasów, gdzie maszyny jedynie punktowo uzupełniają proces tradycyjnego tworzenia asortymentu dla Pijalni Czekolady E.Wedel.
Wedel aktywnie rozwija współprace licencyjne, tworząc ofertę wykraczającą także poza kategorię czekoladową. W swojej stałej ofercie marka posiada między innymi pączki i donuty powstałe we współpracy z marką Stokson. Przykładami produktów licencyjnych są również bakalie w czekoladzie, będące efektem strategicznego partnerstwa z firmą Bakalland oraz Ptasie Mleczko® inspirowane smakami napojów Costa Coffee. W kanałach nie-spożywczych Wedel współpracuje z firmą kosmetyczną Only Bio i Stars from The Stars, oferując np. produkty do makijażu inspirowane kultowymi słodyczami.
4. Jakość
Wysoka jakość wedlowskich produktów jest zasługą funkcjonowania całego łańcucha dostaw oraz przebiegu wszystkich etapów produkcji. Nad rozwojem receptur, doskonaleniem jakości produktów i wyjątkowością ich smaku czuwa natomiast dział Badań i Rozwoju (ang. Research & Development), którego częścią jest panel sensoryczny. Jego pracownicy, poza pasją do czekolady, wyróżniają się wyjątkową wrażliwością zmysłów na smaki i zapachy. Jakość sensoryczna produktów weryfikowana jest przez dedykowaną grupę panelistek i panelistów, którzy kilka razy w tygodniu spotykają się, aby degustować i oceniać, czy surowce i produkty gotowe spełniają określone parametry. Dzięki doskonałej znajomości profilu sensorycznego każdej kategorii produktowej degustatorzy wspierają zespoły projektowe m.in. przy tworzeniu nowości. Laboratorium sensoryczne nie tylko systematycznie sprawdza jakość produktów, ale także dostarcza wiele ważnych informacji dotyczących zmian zachodzących w produktach w trakcie ich przechowywania. Jest to bardzo istotne w procesie ustalania okresu przydatności do spożycia i tego, jak długo produkt zachowuje swoje właściwości.
Potwierdzeniem ścisłej kontroli procesów produkcyjnych w Wedlu są międzynarodowe certyfikaty, takie jak Rainforest Alliance, RSPO, BRC Food czy IFS Food. Każdy z nich gwarantuje wysokie standardy w zakresie jakości oraz działania zgodnie z filozofią zrównoważonego rozwoju. Szczegółowe informacje dot. certyfikacji znajdują się pod linkiem: Certyfikaty - Wedel.pl - Czas na przyjemność
5. Rozwój i inwestycje w fabryce
Ostatnia inwestycja firmy Wedel objęła budowę muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel, wraz z częścią produkcyjną i laboratorium R&D (badań i rozwoju). Drugi budynek, który powstał na dziedzińcu zakładu przy ul. Zamoyskiego, to nowa, większa przestrzeń dla wedlowskiej Pracowni Rarytasów, w której powstają m.in. ręcznie wytwarzane praliny sprzedawane w sieci Pijalni Czekolady E.Wedel. W budynku zostaną także wdrożone nowe rozwiązania, umożliwiające optymalizację wewnętrznych procesów.
Główne cele inwestycji to zwiększenie mocy produkcyjnych, stworzenie interaktywnej przestrzeni dla zwiedzających, dzięki czemu znajdą się oni bliżej czekoladowego świata niż kiedykolwiek wcześniej. Budynek muzeum jest przykładem nowoczesnej architektury i powstawał w duchu zrównoważonego rozwoju. W projekcie, zamiast nowej konstrukcji generującej dodatkowy ślad środowiskowy, zostały wykorzystane fundamenty dawnego budynku silosów. Zachowane fragmenty stanowią część ekspozycji.
W myśl innowacyjnych pomysłów Jana Wedla powstały zupełnie nowe przestrzenie o łącznej powierzchni 10 tysięcy m2, symbolicznie otwierające kolejny rozdział w historii firmy – muzeum, przestrzenie produkcyjne i operacyjne oraz jeden nowy budynek zlokalizowany na wewnętrznym dziedzińcu. Szacuje się, że dzięki powstaniu nowego budynku, moce produkcyjne fabryki na warszawskiej Pradze będą wystarczające do ok. 2028 roku.
6. Wedel jako pracodawca
Wedel to z jednej strony firma z wieloletnią tradycją, z drugiej – organizacja, która funkcjonowała w strukturach kilku gigantów świata korporacyjnego (Pepsico, Cadbury, Kraft). Obecnie, już od ponad 10 lat, to powrót do zarządzania lokalnego, silnie wspieranego kapitałowo przez grupę LOTTE. Wedel to unikalna kombinacja autonomii działającej w ramach specyfiki danego rynku, bazująca na najlepszych praktykach międzynarodowych. To w przeważającej części polski zespół jest autorem zmian oraz długoterminowej strategii, dzięki którym możliwy jest rozwój firmy. W Wedlu pracownicy mogą doświadczyć specyfiki komercyjnej, jak i supply chain (produkcyjnej), dzięki czemu zdobywają bogate doświadczenie zawodowe.
Kultura organizacyjna firmy oparta jest na szacunku, różnorodności i otwartości na różne punkty widzenia oraz nowe rozwiązania, przy jednoczesnym pielęgnowaniu pamięci o historii i dokonaniach założycieli. Jej codziennej działalności towarzyszą również takie wartości jak koncentracja na realizacji celu i rzetelność, partnerstwo wewnątrz i na zewnątrz, tworzenie środowiska wpływu oraz rozwój i dociekliwość. Siłą wielopokoleniowego zespołu Wedla są osoby zatrudnione nawet po kilkadziesiąt lat. Dzięki doświadczeniu i specjalistycznej wiedzy, mogą wspierać młodych ludzi na początku ich kariery zawodowej. W centrum działań Wedla zawsze leży człowiek, o czym mówi misja firmy: Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach.
DEI, czyli Diversity, Equity, Inclusion
Z inicjatywy Grupy ds. Różnorodności i Włączania zarząd spółki przyjął „Deklarację Różnorodności i Włączania”, która potwierdza zasady i wartości firmy. Stanowi ona jednocześnie zobowiązanie wszystkich pracowników do tego, aby na co dzień szanować i wspierać różnorodność tak, aby każda osoba tworząca firmę czuła się bezpiecznie, będąc sobą. Deklaracja definiuje też wartości, jakie firma widzi w różnorodności. Naturalną konsekwencją powyższych działań było podpisanie Karty Różnorodności a powstanie długoterminowej strategii DEI.
U podstaw podejścia Wedla leży inkluzywność i przeciwdziałanie wykluczeniu grup szczególnie na to narażonych, w tym osób z niepełnosprawnościami (OzN). Z myślą o nich w Wedlu realizowany jest program „CzekoSprawni”, dedykowany aktywizacji zawodowej tej grupy społecznej i edukacji w tym obszarze. W ciągu 3 lat w ramach inicjatywy zatrudnienie OzN w Wedlu wzrosło z blisko 1% do ponad 5%.
7. Zrównoważony rozwój
W 2020 roku firma Wedel przyjęła Strategię CSR na lata 2020–2027, pod hasłem „Z przyjemnością dla przyszłości”, na której kształt mieli wpływ wewnętrzni i zewnętrzni interesariusze firmy. Głównym celem dokumentu jest łączenie aktualnych potrzeb w zakresie społecznej odpowiedzialności biznesu i zrównoważonego rozwoju z drogą wyznaczoną przez pierwszych właścicieli i założycieli firmy, rodzinę Wedlów. Cele zrównoważonego rozwoju zostały wpisane również w strategię biznesową firmy. Wedel przygotowuje się aktualnie do nowego, europejskiego standardu raportowania, rewidując jednocześnie swoją strategię, aby jeszcze lepiej odpowiadać na współczesne wyzwania z obszaru ESG.
Ludzie
W swoich działaniach Wedel skupia się na pracownikach, konsumentach, partnerach biznesowych i społecznych, troszcząc się o dobre relacje ze wszystkimi grupami interesariuszy.
Innowacje
Wedel rozwija portfolio produktów, procesy i procedury, korzystając z innowacyjnych rozwiązań.
Środowisko
Produkty Wedla powstają z poszanowaniem środowiska naturalnego i przy założeniu minimalizacji negatywnego wpływu biznesu na otoczenie.
W ramach tych filarów zostały zidentyfikowane (i podzielone na 18 obszarów) kwestie kluczowe dla firmy i jej interesariuszy. Założenia strategii na poziom operacyjny odzwierciedlają 42 inicjatywy, które mają swoje odzwierciedlenie w zadaniach, projektach, programach (m.in. Zrównoważone Surowce czy Eco-packaging), a także w procesach wdrożonych w organizacji. Każda inicjatywa ma przypisanego właściciela z danego obszaru biznesowego.
Główne zasoby firmy pochodzą z natury, dlatego Wedel nie pozostaje obojętny wobec zmian zachodzących na naszej planecie. Firma konsekwentnie oblicza swój ślad węglowy, przy uwzględnieniu 100% emisji bezpośrednich i pośrednich energetycznych oraz istotnych kategorii zakresu 3, co stanowi podstawę do przygotowania strategii dekarbonizacji. Wedel redukuje emisje, m.in. ograniczając zużycie gazu, ciepła i paliw samochodowych oraz tworząc opakowania w oparciu m.in. o zasady ecodesignu. Firma kupuje energię elektryczną ze źródeł odnawialnych, dzięki czemu może uniknąć emisji około 12 tysięcy ton CO2 rocznie. Wedel minimalizuje również zużycie energii elektrycznej, gazu, pary wodnej, ciepłej wody użytkowej oraz ciepła technologicznego, a także optymalizuje gospodarkę wodną. Tam, gdzie jest to wykonalne, wprowadzane są obiegi zamknięte, a w innych przypadkach wykorzystywane są technologie ograniczające konsumpcję wody. Firma odpowiedzialnie podchodzi także do zarządzania odpadami, minimalizując ich powstawanie oraz maksymalizując ponowne wykorzystanie tych, których wytworzenia nie dało się uniknąć.
W kontekście zrównoważonego rozwoju, obok aspektów środowiskowych, niezwykle istotna jest również odpowiedzialność za pracowników i społeczeństwo, a także partnerów biznesowych. W ramach programu grantowego Wedel od Serca od ponad 18 lat pracownicy i pracowniczki firmy mogą zgłaszać autorskie pomysły na realizowane (ze wsparciem finansowym firmy) w całej Polsce inicjatywy, w których chcieliby wziąć udział jako wolontariuszki i wolontariusze.
Kolejnym filarem zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstwa jest odpowiedzialność za ład korporacyjny. W firmie Wedel podejmowanie transparentnych i odpowiedzialnych decyzji umożliwia obowiązujący od 2012 r. kodeks etyczny, który wyznacza hierarchię wartości i standardy postępowania dla wszystkich zatrudnionych, niezależnie od pełnionej funkcji i stanowiska. W dbanie o zrównoważony rozwój firma angażuje także swoich dostawców. Najważniejsze wyzwania w tym obszarze dotyczą przestrzegania norm społecznych i prawnych (m.in. eliminacja pracy niewolniczej, pracy dzieci, legalność zatrudnienia, wspieranie społeczności lokalnych) i środowiskowych (przeciwdziałanie wycinaniu lasów deszczowych i innych form gospodarki rabunkowej) oraz dbania o dobrostan zwierząt.
Postępy w obszarze zrównoważonego rozwoju Wedel przedstawia w corocznym raporcie. Więcej na https://wedel.pl/o-firmie/spoleczna-odpowiedzialnosc
8. Eksport
9. Nagrody i wyróżnienia
Marka jest nagradzana również za nowatorskie podejście do działań reklamowych. Wedel jako pierwszy reklamodawca w Polsce podpisał nowe standardy Białej Księgi Branży Komunikacji Marketingowej. Pokazuje to gotowość firmy do spełniania najwyższych norm zarówno przy nawiązywaniu relacji biznesowej (przetargi), jak i przy współpracy z dostawcami. Firma Wedel była wielokrotnie nagradzana w konkursie Effie Awards, który docenia kampanie wyróżniające się na rynku poprzez najbardziej efektywne działania komunikacyjne oraz wysokie wyniki biznesowe. W 2024 jury konkursu przyznało kampaniom Wedla cztery nagrody w kategoriach: Food, Young i Relaunch&Defend. Wedlowskie kampanie zdobywały również nagrody w najważniejszym konkursie branży PR w Polsce:„Złote Spinacze”. W 2021 Wedel zdobył aż trzy Brązowe Spinacze w kategoriach: Content Marketing – Branded Content, Sektor Spożywczy oraz PR miejsca, miasta lub regionu. Ponadto w ostatnich latach kampanie firmy Wedel były kilkukrotnie nagradzane w konkursach MIXX Awards oraz Kreatura. Konkurs Effective Media & Marketing Awards 2024 przyniósł firmie Wedel aż dwie statuetki w kategorii Best Use of Marketing Toolkit/Social Media & PR za kampanię „Wedel SMAK DA” oraz w kategorii Marketeers Dreams/Best Product Launch za kampanię „Co znaczy WW?”. Dodatkowo kampanie „What the Snack” oraz „Co znaczy WW?” otrzymały wyróżnienia w kilku kategoriach tego konkursu.
Produkty E.Wedel co roku zdobywają tytuły w czołowych konkursach konsumenckich i branżowych, takich jak: Złoty Paragon, Perły Rynku FMCG, Najlepszy Produkt, Hit Handlu, Konsumencki Lider Jakości czy Superprodukt Świata Kobiety. W 2023 roku produkt Minionki Ptasie Mleczko® o smaku Banana i Toffi zdobył tytuł Złotej Innowacji w konkursie konsumenckim Złote Innowacje FMCG & Retail. Z kolei w 2024 roku tytuł Złotej Innowacji w tym konkursie zdobyły: czekolada Nadziana (kategoria: Smak) oraz czekolady z linii Wedel Plus Magnez (kategoria: Opakowanie). Produkty z linii Wedel plus magnez zostały również wyróżnione w konkursach Good Vege oraz Art of Packaging 2024. W konkursie Złoty Paragon 2024 Ptasie Mleczko® Waniliowe (340g) zdobyło główną nagrodę w kategorii praliny i bombonierki. Dodatkowe wyróżnienia przyznano dla E.Wedel OH! Sorbet Spritz w kategorii Lody impulsowe, Mieszanki Wedlowskiej w kategorii Produkty czekoladowe paczkowane oraz Wedel Snack Fizzy Cola w kategorii Czekolada w tabliczkach. Działania Wedla na rzecz automatyzacji procesów zakupowych zostały nagrodzone w konkursie SAP Innovation 2024.
Praktyki firmy z zakresu równego traktowania pracowników i transparentności zostały czterokrotnie wyróżnione w konkursie Lidl Fair Pay. W 2022 roku firma Wedel otrzymała nagrodę główną w kategorii „Kultura organizacyjna i zaangażowanie” w konkursie HR Dream Team za kampanię jubileuszową „Nasz przepis to ludzie”. W 2023 roku wedlowska kampania „Słodkie Usprawiedliwienie” otrzymała wyróżnienie w kategorii kampania employer branding/HR w konkursie Kreatura. Z kolei w 2024 roku starania Wedla jako pracodawcy doceniło jury konkursu Pracodawca Godny Zaufania.
Od 2022 roku Wedel posiada tytuł Top Employer, który stanowi symboliczne dopełnienie kontynuacji ponad 170-letniego dziedzictwa założycieli firmy. To jeden z najbardziej uznanych międzynarodowych certyfikatów dla pracodawców. Obecność w gronie wyróżnionych świadczy o zaangażowaniu organizacji w tworzenie coraz lepszego środowiska pracy poprzez wdrażanie wysokich standardów z zakresu zarządzania zasobami ludzkimi i praktyk HR.
Za swoje zaangażowanie w działania na rzecz zrównoważonego rozwoju w obszarach środowiskowym (E), społecznym (S) i ładu korporacyjnego (G) firma Wedel została uhonorowana Białym Listkiem ESG Polityki 2024.
10. O LOTTE
11. Pijalnie Czekolady E.Wedel
12. Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel
Tworząc nowe przestrzenie oraz część wystawienniczą Fabryki Czekolady E.Wedel, firma współpracowała z wieloma pasjonatami czekolady oraz historii rodziny Wedlów, w tym swoimi pracownikami, a także lokalnymi instytucjami kultury. Interaktywne i multimedialne wystawy przyciągają gości zarówno z Polski, jak i innych zakątków świata, gwarantując wielozmysłowe doświadczenie. To miejsce, gdzie eksponaty można nie tylko oglądać, ale także ich dotykać, smakować, wąchać, a nawet po nich skakać. Ogromna czekoladowa tabliczka na praskim Kamionku, poza muzeum czekolady oraz Pijalnią Czekolady E.Wedel, kryje w sobie również nową przestrzeń produkcyjną dla takich wyrobów jak Chałwa Królewska, Sezamki czy słynne Baryłki.