Która dzielnica Warszawy przyciąga odwiedzających słodkim czekoladowym zapachem? Wedlowska fabryka na praskim Kamionku od lat jest kluczowym elementem lokalnego krajobrazu, wzbogacając życie mieszkańców zarówno tradycyjnymi wyrobami, jak i społeczną działalnością. Dziś muzeum mieszczące się w zrewitalizowanej części kompleksu budynków firmy Wedel otwiera swoim gościom drzwi do nowego wymiaru czekoladowych wrażeń.
Fabryka Wedla stanowi integralną część lokalnej społeczności. Od lat 30. XX wieku jest ważnym elementem krajobrazu warszawskiej Pragi, nie tylko jako miejsce produkcji kultowych czekoladowych przysmaków, ale również jako przestrzeń, która aktywnie wpływa na życie mieszkańców. W 1939 r., w czasie oblężenia Warszawy, Jan Wedel w stołówce praskiej fabryki oferował posiłki i rozdawał żywność potrzebującym. Dzisiaj w jednym ze zrewitalizowanych budynków mieści się muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel, które wprowadza swoich gości w tajniki produkcji ich ulubionych czekoladowych wyrobów. To miejsce oferuje pełne zmysłowych wrażeń doświadczenie, w którym MOŻNA nie tylko oglądać eksponaty, ale także ich dotknąć, powąchać i oczywiście, posmakować.
Kamionek – serce czekoladowej tradycji
Warszawski Kamionek, z jego zabytkowymi obiektami, takimi jak park Skaryszewski, kamienica przy ul. Chodakowskiej 22 czy hale dawnej Warszawskiej Fabryki Sprzętu Spawalniczego „Perun”, to miejsce, gdzie historia spotyka się z nowoczesnością. Po obu stronach ulicy Jana Zamoyskiego znajdują się klasycystyczne Rogatki Grochowskie. W przeszłości były to rogatki miasta – właśnie tutaj zaczynała się i kończyła Warszawa. Niedaleko jednej z nich wznosi się budynek, który przykuwa wzrok każdego przechodnia i kusi charakterystycznym, słodkim zapachem czekolady – wedlowska fabryka. Firma Wedel jest obecna na warszawskim Kamionku od lat 30. XX wieku. Właśnie wtedy Jan Wedel, syn Emila, wnuk Karola – założyciela firmy – zbudował w tym miejscu zakład produkcyjny. Od tamtego czasu, niezmiennie w tej samej lokalizacji, pozostaje sercem produkcji kultowych słodyczy, które pokochały pokolenia Polaków – i nie tylko. Fabryka Wedla znajdowała się wcześniej przy ulicy Szpitalnej w Warszawie (była tam od 1865 roku do właśnie początku lat 30. XX wieku). Zakład był wówczas miejscem, gdzie firma Wedel rozwijała swoją działalność i zdobywała renomę jako producent wysokiej jakości wyrobów cukierniczych. Przeprowadzka na Kamionek była częścią strategii rozwoju firmy, umożliwiającą zwiększenie mocy produkcyjnych i modernizację procesów.
Przeniesienie jej na praski Kamionek wpłynęło znacząco na umiejscowienie jej w lokalnej tkance miejskiej. Tym samym stała się częścią dziedzictwa kulturowego Warszawy. W czasie kampanii wrześniowej w 1939 r. Jan Wedel otworzył magazyny swoich zakładów i rozdawał produkty spożywcze mieszkańcom. Oprócz tego nie szczędził pieniędzy na cele społeczne – ufundował między innymi pomnik Ignacego Jana Paderewskiego w Parku Ujazdowskim, sponsorował budowę Filharmonii Narodowej i kościoła katolickiego Matki Boskiej Zwycięskiej nieopodal fabryki (choć sam był ewangelikiem). Dziś, nikt nie wyobraża sobie tego miejsca bez fabryki Wedla.
Dziedzictwo Jana Wedla
Jan Wedel, należący do trzeciego pokolenia warszawskich cukierników, zbudował nową fabrykę na Kamionku, zmieniając na zawsze krajobraz tej części miasta. Fabryka stała się miejscem, gdzie produkowano najwyższej jakości wyroby cukiernicze, ale również gromadziła ludzi z pasją, oddanych doskonaleniu rzemiosła. W 1937 roku, zatrudniając około 1 300 pracowników, Jan Wedel stworzył miejsce, które łączyło pracę z życiem społecznym – stołówki, świetlice, sale gimnastyczne, przedszkola i kluby sportowe. Był on również jednym z pierwszych pracodawców, który zatrudniał kobiety w cukiernictwie. W 1939 roku, podczas oblężenia Warszawy, Jan Wedel zdecydował się otworzyć magazyny zakładowe i rozdać produkty spożywcze mieszkańcom oblężonej stolicy. Podczas okupacji, aktywnie wspierał działalność konspiracyjną oraz pomagał artystom, literatom i intelektualistom, zapewniając im środki do życia. Był wizjonerem, który rozwijał i promował swoją markę, inwestując w nowoczesne technologie i innowacyjne rozwiązania.
Tradycja spotyka nowoczesność
Kiedy teraz spojrzycie na budynek fabryki Wedla od strony Jeziorka Kamionkowskiego, zobaczycie obiekt budzący skojarzenia z gigantycznymi kostkami czekolady. Jego wygląd nawiązuje do tradycji architektonicznej tego rejonu Warszawy. Jeszcze do niedawna (lata 90-te) znajdował się tam ogromny magazyn z 42 silosami, w którym składowano i przetwarzano ziarna kakaowe używane do produkcji czekolady. Po latach funkcjonowania, budynek został wyłączony z użytkowania i rozebrany, aby ustąpić miejsca nowoczesnej konstrukcji – lżejszej, większej, ale nie pozbawionej tradycji tego miejsca.
Od 4 września tego roku na Kamionku prężnie działa muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel. To miejsce, stworzone przez ludzi pełnych pasji dla ludzi w każdym wieku i z każdego zakątka globu – ma przybliżyć im fascynujący świat produkcji czekolady. Poprzez interaktywne wystawy, zapachy, smaki i tekstury Wedel chce pobudzać zmysły i dzielić się miłością do czekolady, pozwalając swoim gościom odkrywać tajemnice wyjątkowego procesu jej tworzenia – od ziarna kakaowego aż do opakowania. Już z zewnątrz widać, jak wiele uwagi przywiązano do szczegółów. Nowoczesność miesza się tu z tradycją. Dekoracyjne motywy elewacji nawiązują do dawnych zdobień głównego gmachu wedlowskiej fabryki. Wszystko to jest spójne ze sposobem myślenia i działania Jana Wedla, który jest ojcem tej ulokowanej od dekad na mapie Warszawy firmy.
Inwestycje w przyszłość
Bryła muzeum robi wrażenie i przyciąga wzrok nowoczesnym kształtem. Budynek doskonale wpisuje się w tkankę miejską, w którą przez dekady funkcjonowania Wedel wrósł na dobre. Wystarczy spojrzeć na zamysł architektoniczny – elewację tworzą kwadraty z szarych cegieł, które wprost nawiązują do fabryk, jakie powstawały niegdyś na Kamionku. Jak choćby kompleks Fabryki Aparatów Elektrycznych Kazimierza Szpotańskiego – mówi Robert Zydel, dyrektor muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel.
Dla fanów architektury i Warszawy widok z budynku to nie lada gratka – okna skierowane są na Jezioro Kamionkowskie, a z przeszklonej górnej części budynku i tarasu widokowego roztacza się niesamowity widok na stolicę. Przestrzeń wokół muzeum również nawiązuje do świata czekolady, a jednocześnie wpisuje się w klimat okolicy. Jest miejscem spotkań, łączących mieszkańców i turystów z całej Polski (i nie tylko). Do tego na miejscu znajduje się kawiarnia Pijalni Czekolady E.Wedel, która zachęca do spotkań przy filiżance przepysznej czekolady.
Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel to pewnego rodzaju klamra – naturalny krok w rozwoju marki, łączący się z kontynuacją marzeń i pasji jej założycieli oraz ich innowacyjnych pomysłów, wykorzystujący potencjał technologii XXI wieku.
Przyszłość z głębokimi korzeniami
Dziś, kontynuatorzy myśli Jana Wedla nie zbaczają z wyznaczonej przez niego ścieżki. Marka E.Wedel, poprzez swoje działania i inwestycje, kształtuje lokalną społeczność i promuje kulturę i czekoladowe rzemiosło na całym świecie. Muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel, otwarte na Kamionku, to doskonały dowód na to, że firma rozwija się, nie zapominając o wartościach, jakie przyświecały jej założycielom.
Tak jak w latach 30. XX wieku, tak i dziś, muzeum Fabryka Czekolady E.Wedel zrośnie się z tętniącą życiem tkanką miejską stolicy, przyciągając do siebie tych, którym wedlowskie produkty towarzyszą od pokoleń oraz tych, których w trakcie podróży przywiedzie tu niezwykła historia tego miejsca i… ten charakterystyczny zapach. Serce Warszawy jest na Kamionku i pachnie czekoladą.