Już jesienią tego roku na mapie Warszawy pojawi się jedyne w tej części Europy, multisensoryczne muzeum czekolady. Będzie to miejsce wyjątkowe nie tylko ze względu na możliwość zagłębienia się w świecie kategorii czekoladowej oraz jej doświadczania wszystkimi zmysłami, ale także dzięki niestandardowemu podejściu do kwestii designu – z jednej strony architektury, a z drugiej identyfikacji wizualnej, za którą odpowiada Jerzy Skakun ze studio Homework.
Chcieliśmy zaprosić odwiedzających do świata czekolady, który pobudza wszystkie zmysły – wzrok, smak, zapach czy dotyk. Za cel postawiliśmy sobie połączenie tych elementów w funkcjonalną strukturę przestrzenną zamkniętą w pudełku. Naturalnie inspiracją stało się pudełko czekoladek. Proste, pozbawione nadmiernych detali i ozdób, a jednocześnie apetyczne, wzbudzające ciekawość, skrywające tajemnicę. Pudełko, które po podniesieniu pokrywy uwalnia bogactwo swego wnętrza, mieszankę smaków i aromatów.
Robert Zydel, Dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel
Wybierając finalny kształt projektu zależało nam przede wszystkim na możliwości jego szerokiego wykorzystania, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki i zgodności z historią marki. Jego elementy będą więc widoczne w wielu miejscach w muzeum – od kierunkowskazów i planu obiektu, poprzez materiały graficzne wystawy, aż po pamiątkowe gadżety dostępne w muzealnym sklepie. Ważnym uzupełnieniem identyfikacji jest mozaika ikon, tworzących spójną opowieść o Fabryce Czekolady E.Wedel – zostały w niej uwzględnione symbole, produkty, składniki, doznania i elementy związane z produkcją czekolady Wedla.
Robert Zydel, Dyrektor Fabryki Czekolady E.Wedel
Genezą identyfikacji Fabryki Czekolady E.Wedel jest idea dzielenia się przyjemnością, jak tabliczką czekolady. Wykorzystaliśmy symbol czekolady z odłamywaną kostką, aby pokazać, że tak jak my dzielimy się czekoladą z innymi, tak Fabryka Czekolady dzieli się nią z nami. Tożsamość Fabryki Czekolady spletliśmy ze znakiem E. Wedel, uzupełniając go zestawem ikon – pudełkiem czekoladek.
Joanna Górska, autorka koncepcji
Wprowadziliśmy elementy wizualne zbudowane na emocjonalnych i rozpoznawalnych znakach, które większość użytkowników może łatwo zrozumieć, zarówno dorośli jak i dzieci. Podzieliliśmy je na pięć obszarów tematycznych. W pierwszym znalazły się symbole odnoszące się do historii Wedla, takie jak: Zebra, Chłopiec na Zebrze, czy samolot. W kolejnych – przedstawienia najpopularniejszych produktów i wyjątkowe, najlepszej jakości surowce, wykorzystywane w produkcji czekolady. Oddzielną kategorię stanowią charakterystyczne elementy produkcyjne w fabryce. Szczególną grupą są ikony doznań odnoszące się do emocji i doświadczenia przyjemności smaku. Mozaikę różnorodnych doznań dopełnia lejąca się czekolada.
Jerzy Skakun, autor koncepcji