Przypadający 1 października Światowy Dzień Kakao to wyjątkowa okazja, by przyjrzeć się surowcowi, stanowiącemu serce czekolady. Jego fundamentalne znaczenie dla cukiernictwa obrazuje fakt, że w gospodarkach krajów, gdzie uprawiane jest kakao, obok złota i ropy naftowej, stanowi ono najcenniejszy surowiec eksportowy. Wedel prezentuje II odsłonę raportu „Światowy i polski rynek czekolady 2022”, w którym szczególną uwagę poświęca właśnie kakao – składnikowi będącemu podstawą istnienia całej branży czekoladowej.
Uprawy kakao “od kuchni”
Jak wynika z autorskiego raportu firmy Wedel „Światowy i polski rynek czekolady” i globalnych prognoz, produkcja kakao, mimo okresowo pojawiających się trudności, wciąż utrzymuje trend wzrostowy. Pewnym zagrożeniem, z uwagi na znaczną koncentrację upraw w Afryce Zachodniej, są możliwe anomalie pogodowe i brak stabilności ekonomicznej tego regionu, które wpłynęły m.in. na tegoroczny spadek zbiorów w Ghanie. Prognozy na przyszłe lata są jednak optymistyczne - kolejno w najbliższym (2022/2023) i następnym (2023/2024) sezonie spodziewane są wzrosty światowej produkcji na poziomie +6% oraz +2,6%[1]. Skalę wzrostu jeszcze wyraźniej widać, porównując prognozy zbiorów nasion kakao z najbliższego (2021/2022) sezonu z latami 2029/2030, kiedy mają one wynieść 5845 tys. ton, o ponad 20% więcej niż obecnie[2].
Spełnienie podstawowych warunków do uprawy surowca to jednak dopiero początek drogi do określonego produktu końcowego. Smak determinuje bowiem odmiana botaniczna i kraj pochodzenia (mikroklimat, rodzaj gleby), na przykład ziarno z Ekwadoru nadaje czekoladzie aromat kwiatowy i owoców cytrusowych, zaś to z Papui Nowej Gwinei ma charakter silnie owocowy z nutą tytoniowego. Uprawy z Ghany charakteryzuje z kolei mocny, wyrazisty smak czekoladowy i kwaśny, w przeciwieństwie do surowca z WKS, w którym wyczuwalne są nuty bardziej kakaowe i zapach tzw. suchej trawy czy siana. Kakao produkowane w Ghanie jest również cenione ze względu na wysoką jakość. Jest większe i ma wyższą zawartość tłuszczu niż jego odpowiedniki w innych krajach, co istotnie wpływa na smak czekolady. Nie zawiera też obcych zapachów np. pleśniowego czy dymnego.
Wyróżniamy 3 główne odmiany kakao:
1. CRIOLLO – uprawiane głównie w Nikaragui, Gwatemali, Meksyku, Wenezueli, Kolumbii, a także na Trynidadzie, Jamajce i Grenadzie. Stanowi ono 10-15% światowej produkcji i ma najdelikatniejszy smak ze wszystkich odmian.
2. FORASTERO – rośnie głównie w Brazylii i Afryce. Charakteryzuje się silnym i gorzkim smakiem. Stanowi 80% upraw światowych.
3. TRINITARIO – odmiana mieszana. Odznacza się mocnym aromatem forastero i delikatnym smakiem criollo. Obecnie bardzo rzadko można spotkać czyste odmiany, bowiem uprawia się różne hybrydy ziarna po to, aby zwiększyć odporność kakaowca na choroby i uzyskać wyższe plony.
Kakao w produktach marki E. Wedel pochodzi z Ghany. Po pierwsze ze względu na wyjątkowy smak tamtejszej odmiany, który jest głęboki i czekoladowy. Po drugie, decydujący jest dla nas sprofesjonalizowany sposób zarządzania sektorem kakao – nadzorowany przez organizację rządową, która nie tylko zapewnia efektywniejszą współpracę, ale również gwarantuje wyższą jakość ziarna w porównaniu z innymi krajami pochodzenia oraz wspomaga uzyskiwanie większych plonów przez rolników, a więc i wyższych dochodów. To co dodatkowo wyróżnia Ghanę, to również pełna transparentność całego procesu uprawy i dystrybucji ziarna. Każdy worek kakao docierający do magazynu okręgowego jest rejestrowany wraz z nazwą dostarczającej go grupy rolniczej. Dzięki temu, mamy pełną wiedzę o poszczególnych etapach powstawania i przetwarzania surowca
– mówi Grzegorz Sosnkowski, Kierownik Zakupów Bezpośrednich w firmie Wedel.
Kakao w liczbach
Światowy rynek kakao osiągnął w 2020 r. wartość prawie 11 mld USD. Spodziewany jest dalszy wzrost na poziomie 3,4% w latach 2021-2026, który ma zapewnić mu wartość 13,52 mld USD[4]. Jego dynamice sprzyja prognozowany stały wzrost wartości rynku słodyczy czekoladowych, który w perspektywie 5 lat (2027) ma wynieść ponad 159 mld USD, co stanowi zwiększenie o blisko 40 mld USD w stosunku do roku 2022[5]. Skalę wartości surowca odzwierciedla również np. struktura gospodarki Ghany. Stanowi ono dla niej, obok złota i ropy naftowej, fundament krajowego eksportu.
Nie sposób nie wspomnieć w przypadku kakao o aktualnym wyzwaniu w postaci wszechobecnych wzrostów cen, które nie omijają również tego surowca. W ciągu roku cena kakao na giełdzie w Londynie, gdzie zaopatrują się europejscy producenci słodyczy czekoladowych, wzrosła o blisko 10%. Duże znaczenie w kontekście kakao ma także osłabienie złotego względem wszystkich głównych walut.
Zakup kakao odbywa się w Europie przez giełdę z Londynie, gdzie walutą rozliczeniową jest funt brytyjski, który w stosunku do ubiegłego roku podrożał o 20%. W połączeniu z ok. 10% wzrostem kosztów produktu mamy do czynienia z 30% podwyżką ceny surowca. Cały proces zakupowy w przypadku Wedla ma miejsce za pośrednictwem naszych partnerów, którzy są odpowiedzialni za bezpośredni kontakt z dostawcami i długoterminowe zabezpieczanie kontraktów. Ten mechanizm pozwala nam z wyprzedzeniem komfortowo zarządzać łańcuchem dostaw i dostępnością surowca. Kakao dociera do naszej fabryki na warszawskiej Pradze w formie już przerobionego surowca – jako miazga, proszek, tłuszcz naturalny i deodoryzowany. Z ich kombinacji powstają masy czekolady zróżnicowane w zależności od rodzaju produktu. Najwięcej wspomnianych elementów znajduje się w czekoladzie gorzkiej, która powstaje z mieszanki miazgi, proszku i tłuszczu kakaowego
- dodaje Grzegorz Sosnkowski.
1. ICCO, 2022
2. ICCO, 2022
3. Commodities Risk Analysis LC
4. https://www.expertmarketresearch.com/reports/cocoa-market
5. Euromonitor International market research provider, 2022, w cenach bieżących