Z początkiem najgorętszego w roku sezonu dla słodyczy, firma Wedel przygląda się kondycji branży, prezentując raport „Światowy i polski rynek czekolady”. Choć trudności związane z aktualną sytuacją gospodarczą nie omijają żadnej gałęzi biznesu – globalny rynek słodyczy czekoladowych według prognoz analityków, będzie dalej stabilnie się rozwijał, rosnąc o kilka procent rocznie. W Polsce przewidywany jest wzrost spożycia słodyczy czekoladowych – o 0,5 kilograma na osobę w ciągu najbliższych 5 lat. Krajowi producenci nadal doceniani są za granicą – w tym roku Polska utrzymała 4. miejsce na świecie wśród największych eksporterów czekolady.
Optymistyczne prognozy
Jak wynika z raportu „Światowy i polski rynek czekolady”, Euromonitor na lata 2023-2027 prognozuje stabilny wzrost wartości światowego rynku czekoladowych słodyczy o około 5-6 % rocznie[1]. Poza oczywistym wpływem inflacji, ważną siłą napędową tej kategorii będą m.in. nowości wprowadzane przez producentów, a także prognozowane zwiększenie (rok do roku) spożycia słodyczy czekoladowych.
Euromonitor szacuje, że obecnie Polacy jedzą średnio 5,6 kilograma czekoladowych słodyczy na osobę, podczas gdy do roku 2027 wartość ta ma wzrosnąć do 6,2 kilograma[2].Pułap 6 kilogramów „na głowę” przekroczymy w roku 2025. Pomimo spadku siły nabywczej Polaków i mniejszej skłonności do zakupów, słodycze nadal pozostają istotnym elementem koszyka zakupowego.
Warto jednocześnie podkreślić, że polski rynek czekolady jest dojrzały i nasycony – w tym kontekście eksport stanowi szansę na rozwój obecnych na nim graczy. Tym bardziej cieszy więc fakt, że Polska utrzymuje swoje zeszłoroczne wysokie 4. miejsce w rankingu największych eksporterów czekolady na świecie. Świadczy to o doskonałej jakości polskich wyrobów czekoladowych i precyzyjnej odpowiedzi producentów na zróżnicowane potrzeby i preferencje konsumentów w najdalszych zakątkach świata. Na przykład spośród produktów Wedla Baton Bajeczny cieszący się wyjątkową popularnością w Brazylii, a Praliny Cofee Box trafiają w kawowe gusta mieszkańców Arabii Saudyjskiej. W rankingu eksporterów Polskę wyprzedzają jedynie globalni liderzy czekoladowej produkcji: Niemcy, Belgia i Włochy.
Wyzwania bez precedensu
Krytycznym wyzwaniem pozostaje także zapewnienie ciągłości łańcucha dostaw na przykład z powodu przerw dostępności wybranych surowców, które wobec niepewnej sytuacji politycznej stało się znaczącym ryzykiem dla wielu producentów. W Wedlu funkcjonowanie w tym zakresie oparte jest na wieloletniej współpracy z partnerami handlowymi, która zapewnia firmie efektywne działanie i umożliwia zabezpieczenie ciągłości procesu produkcyjnego.
Tuż po kolejnej fali turbulencji związanych z pandemią COVID-19 cała branża spożywcza w Polsce stawia czoła kolejnym wyzwaniom. By na nie odpowiadać, firma Wedel, tak jak kiedyś jej założyciele – Karol, Emil i Jan – dostosowuje się do dynamicznie zmieniających się okoliczności, czerpiąc z wieloletnich doświadczeń, by wyjść z nich jeszcze silniejszą
– mówi Maciej Herman, Dyrektor Zarządzający z firmie Wedel.
Zmieniamy się nieustannie
Fundamentem naszych działań pozostaje pasja do tworzenia wysokiej jakości czekolady, bogata tradycja połączona z nowoczesnością oraz wsłuchiwanie się w potrzeby konsumentów. Jesteśmy przekonani, że pisana czekoladą historia nadal ma potencjał do rozwoju, choć bez wątpienia jej najbliższe rozdziały będą pełne wyzwań. Niezależnie od napotykanych po drodze trudności, jako Wedel, czujemy się ważną częścią czekoladowej przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, w której jedyną pewną rzeczą pozostaje zmiana, wpisana również w naszą firmową misję
–dodaje Maciej Herman.
A jak te strategiczne decyzje przekładają się na to, co najmocniej kojarzy się z marką E. Wedel, czyli produkty? Firma swoje długoterminowe plany opiera między innymi na dalszej dywersyfikacji portfolio, a także tworzeniu personalizowanej oferty, również we współpracy z innymi producentami. Przykładem są m.in. produkty licencyjne, które waśnie trafiają na sklepowe półki z najpopularniejszą animowaną serią wszechczasów – Minionkami studia Illumination czy kooperacja z firmą Stokson przy produkcji donutów i pączków dostępnych w sieciach handlowych oraz sklepach tradycyjnych w całej Polsce. Od 2018 roku Wedel w swojej ofercie posiada również lody, które w tym roku po raz pierwszy pojawiły się na rynkach eksportowych, a ich odbiór, szczególnie w USA, przerósł oczekiwania producenta, potwierdzając potencjał tej kategorii.
Niezależnie od wyzwań z jakimi mierzy się aktualnie rynek słodyczy w Polsce, Wedel zamierza utrzymać swoją wiodącą pozycję w branży i wzmacniać ją w kolejnych latach. Polska jest aktualnie największym rynkiem czekolady w Europie Środkowo-Wschodniej, na którym blisko 50% udziałów posiada grupa 3 firm-liderów[3], wśród nich znajduje się także Wedel. Firma obecnie zajmuje pierwsze miejsce w segmencie pralin w Polsce z udziałem na poziomie 20,9%[4], jest także niekwestionowanym numerem jeden sprzedaży w kategorii pianek w czekoladzie – Ptasie Mleczko® posiada w niej ponad 61% udziału[5]. Czekolada E.Wedel gorzka 90g to z kolei lider w segmencie tabliczek gorzkich twardych do 149g[6].
Optymizmu, ale i dodatkowej mobilizacji do działania wszystkim czekoladowym producentom dodają również prognozy ekspertów rynkowych, które w dłuższej perspektywie przewidują stały – globalny i lokalny – wzrost segmentu czekoladowego. W przypadku Wedla taką siłą napędową i fundamentem działania jest z pewnością ponad 170-letnie doświadczenie a także nieustanna gotowość do zmiany i odpowiadania na potrzeby i oczekiwania kolejnych pokoleń swoich konsumentów.
Raport do pobrania w załączniku poniżej oraz na firmowej stronie Wedla na LinkedInie: https://www.linkedin.com/company/lotte-wedel/
[1] Euromonitor International, a market research provider, 2022
[2] Euromonitor International, a market research provider, 2022
[3] E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, udział w sprzedaży wartościowej, okres skumulowany lipiec 2021-czerwiec 2022, kategoria: Słodycze, Rynek czekoladowy (wg klasyfikacji klienta bez marek własnych).
[4] E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, okres skumulowany lipiec 2021-czerwiec 2022, kategoria: Słodycze, Praliny.
[5] E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, udział w sprzedaży wartościowej, okres skumulowany lipiecc 2021-czerwiec 2022, kategoria: Słodycze, Praliny (Pianki w czekoladzie).
[6] E.Wedel za NielsenIQ - Panel Handlu Detalicznego, Cała Polska z Dyskontami (Food), sprzedaż wartościowa, udział w sprzedaży wartościowej, okres lipiec 2021-czerwiec 2022, kategoria: Słodycze, Tabliczki czekoladowe gorzkie twarde do 149g (bez marek własnych).