To oni podczas codziennej pracy dbają o to, by półki w sklepach zapełniały się produktami, które ułatwiają, a także osładzają nam życie. 31 maja swoje święto obchodzą pracownicy przemysłu spożywczego, których według danych Głównego Urzędu Statystycznego jest w Polsce 412 tysięcy. Jednak przedstawiciele tej branży to nie tylko piekarze, cukiernicy i pracownicy, mający bezpośredni kontakt z produktem – to również zawody, które pozornie nie kojarzą się z żywnością, choć mają niebagatelne znaczenie dla całego procesu jej powstawania. Jaki wpływ na kupowaną w sklepie czekoladę lub pianki Ptasie Mleczko® mają planiści, kupcy, technicy utrzymania ruchu czy liderzy zmiany? Tłumaczymy na przykładzie firmy Wedel.
Różne zawody, wspólny sukces
Mówiąc o pracy w fabryce czekolady, kojarzymy ją z zawodem cukiernika, technologa czy osoby, która bezpośrednio uczestniczy w procesie powstawania słodkości. To właśnie pracownicy produkcji, którzy Dzień Pracownika Przemysłu Spożywczego świętują najliczniej, stanowią „serce” każdego zakładu, a ich praca jest szczególnie doceniana podczas obchodów tego święta. Jednak nie tylko na ich zadaniach opiera się przemysł spożywczy. Mamy całe spektrum stanowisk, które tworzą tę branżę i wspólnie odpowiadają za sprawny przebieg i niezawodność procesów w firmie.
Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej w firmie Wedel
Produkcja spożywcza jest jak system naczyń połączonych – jeśli jeden element nie zadziała, istnieje duże zagrożenie, że produkt nie powstanie, albo nie spełni wysokich standardów. Na przykład wystarczy, że temperatura czekolady w procesie temperowania będzie za niska o jeden stopień, a już produkt może mieć gorszą jakość, będzie matowy i może być bardziej podatny na pojawienie się na jego powierzchni szarego nalotu.
Jadwiga Janus, Kierownik Kontroli Jakości w firmie Wedel
Specjaliści automatyzacji i technik tradycyjnych
Są takie zawody, gdzie wiedza dotycząca tworzenia słodyczy przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Starsi stażem pracownicy wdrażają w swoje zadania młodych, którzy czerpią garściami z ich zdobywanej przez lata wiedzy. To szczególnie ważne przy produkcji ręcznej. Dzięki różnorodności zespołu, możemy wypracowywać lepsze rozwiązania, biorąc pod uwagę odmienne perspektywy i doświadczenia. Działalność naszej firmy opiera się na ścisłej, międzydziałowej współpracy, a każdy z jej „elementów”, czyli pracowników wykonujących różne zawody, ma wpływ na działalność całej organizacji.
Aleksandra Kusz vel Sobczuk
Zawody marzeń, czyli praca w fabryce czekolady
Zapytaliśmy o to przedstawicieli takich ciekawych zawodów, jak choćby Inżynier Procesu czy Kierownik Ciągłego Doskonalenia. Efektami naszej pracy podzielimy się już niebawem.
Aleksandra Kusz vel Sobczuk
[1] https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/roczniki-statystyczne/roczniki-statystyczne/rocznik-statystyczny-przemyslu-2021,5,15.html