Smak nie jest dziełem przypadku. Kwestie struktury, konsystencji czy doboru multisensorycznych składników w czekoladowych produktach, to wynik kreacji technologów żywności i cukierników, ale także prac naukowych i analitycznych. Oto kulisy pracy Działu Zarządzania Jakością i Działu Badań i Rozwoju w Wedlu, a także procesów produkcyjnych – które pozwalają tworzyć kultowe słodycze i zaskakujące nowości.
Jakość od ponad 170 lat
Badanie jakości pod lupą
Codziennie w naszych laboratoriach przeprowadzamy kilkaset różnych testów, między innymi kontrolę jakości mikrobiologicznej każdej partii wyrobów gotowych, badamy też surowce, półprodukty czy czystość w pomieszczeniach produkcyjnych. W badaniach mikrobiologicznych wykorzystujemy między innymi bardzo czułą technikę PCR (ang. polymerase chain reaction). Na liniach pracę załogi wspiera również szereg innowacyjnych narzędzi kontrolnych tj. jak sita wibracyjne o oczkach poniżej 1 mm do filtrowania mas, wykrywacze metalu i detektory X-ray. Linie produkcyjne wyposażone są w urządzenia kontrolne jak np. wagi przepływowe ważące każdy produkt i opakowanie, by mieć pewność, że konsument otrzymuje tyle słodkiego wyrobu, ile zadeklarowano na etykiecie
– mówi Magdalena Nowicka, Kierownik Zarządzania Jakością w firmie Wedel.
Gwarancja jakości – Ludzie
Jakość wedlowskich produktów tworzą ludzie. To rola zarówno Działu Jakości, jak i pracowników linii produkcyjnych, którzy dzięki codziennej obserwacji, jak nikt znają idealny wygląd i konsystencję poszczególnych wyrobów. Kluczowa jest więc współpraca całej załogi, aby wobec ewentualnych nieprawidłowości móc szybko i skutecznie zadziałać. W Wedlu doskonale rozumiemy tę zależność i z zaangażowaniem wspieramy się nawzajem, by Klient – ostateczny odbiorca efektu naszej pracy otrzymał produkt, którego oczekiwał, o właściwej jakości. To staranie jest naszym motto lub, jak kto woli, „skrzywieniem zawodowym”. Wszystko z myślą o zobowiązaniu i odpowiedzialności, jaką każdy z nas czuje wobec firmy z najdłuższą czekoladową historią w Polsce oraz wobec klientów, którzy sięgając po czekoladę E.Wedel, spodziewają się konkretnego, oryginalnego i niepowtarzalnego smaku
- dodaje Magdalena Nowicka.
Jakościowe „patenty” od E.Wedel
Wedel nie wykorzystuje zamienników tłuszczu kakaowego. Stosowany w produkcji czekolady składnik jest tłuszczem kakaowym z „pierwszego tłoczenia”, wyciskanym mechanicznie z miazgi, czyli rozdrobnionego ziarna kakaowego. Z kolei kakao w proszku to efekt zmielenia częściowo odtłuszczonej miazgi kakaowej. Charakterystyczny smak oryginalnej wedlowskiej czekolady zapewnia ziarno kakaowca z Ghany. Jest mocno czekoladowe i nie zawiera żadnych obcych posmaków, na przykład dymnego czy ziemistego. Ponadto, ziarno z Ghany w porównaniu z tym z Wybrzeża Kości Słoniowej, jest większe i ma wyższą zawartość tłuszczu, a to z kolei wpływa na finalny smak produktu. Uprawy w Ghanie wyróżniają się też wysoką jakością, a zgodność z wysokimi standardami kontrolowana jest przez organy państwowe.
Tajemnicę smaku kultowych pianek Ptasie Mleczko® stanowią m.in. surowce mleczne (masło, mleko zagęszczone). Puszystość pianki jest zasługą między innymi białka z kurzych jaj, a za specyficzną, jędrną strukturę pianek odpowiada agar. Jest to substancja całkowicie naturalna, pochodzenia roślinnego, pozyskiwana z wodorostów morskich. Na potrzeby produkcji pianek Ptasie Mleczko® opracowaliśmy własną metodę określania siły żelowania, dzięki której nasze produkty mają wyjątkową powtarzalność konsystencji. Ustalenie idealnych parametrów agaru i sposobu ich kontroli to efekt wieloletnich prac Działu Zarządzania Jakością firmy, dostawców i naukowców z Uczelni Wyższej.
Orzechy, które nadają wyjątkowego charakteru produktom Wedla, pochodzą z najlepszych upraw rozsianych po całym świecie. Niektóre z nich nie rosną nigdzie indziej i można je znaleźć tylko w jednym miejscu globu. Orzechy laskowe używane w produkcji czekolady Luksusowej pochodzą z Tarragony regionu w południowo-wschodniej Hiszpanii (ta odmiana rośnie tylko tam). Wybrane orzechy są konkretnego kalibru: “11-13”, to znaczy, że średnica każdego, zatopionego w tabliczce czekolady Luksusowej orzecha, zawiera się w przedziale 11-13 milimetrów.
Dwa produkty, ze zbliżoną zawartością sezamu. Zarówno w wedlowskiej Chałwie, jak i Sezamkach zawartość sezamu to ok 50%. Różnica polega jednak na postaci ziarna w jakiej jest dodawany do produktu. W chałwie występują w postaci miazgi i nie są widoczne gołym okiem, podczas gdy w sezamkach każde z ziaren bez trudu można zobaczyć. Na uwagę zasługuje również sposób dobierania ziarna. Firma Wedel używa w produkcji wyłącznie sterylizowanego ziarna sezamowego, co zapewnia właściwą mikrobiologiczną jakość wyprodukowanych z niego produktów.