Od startu programu zwiększyliśmy zatrudnienie OzN w naszej organizacji z 0,85% do 5,79% [3] a wraz z nim budujemy coraz większą świadomość korzyści z aktywizacji – zarówno dla samych pracowników jak i ich przełożonych i współpracujących zespołów. Jest to możliwe dzięki wewnętrznym działaniom edukacyjnym m.in. cyklowi artykułów pt. “CzekoSprawni są wśród nas” w firmowym newsletterze, w którym skupiliśmy się na wyzwaniach związanych z niepełnosprawnościami niewidocznymi wiedząc, że stanowią one znaczną liczbę (nawet 62%) wszystkich niepełnosprawności [4]. Ważnym elementem programu jest wymiana doświadczeń zespołów mających na pokładzie pracownika z niepełnosprawnością z tymi, którzy dopiero rozważają dołączenie do programu.
– przyznaje Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej i ESG w filmie Wedel, zatrudniająca w swoim zespole pracownika z niepełnosprawnością.
Wskazówki dla kandydatów i nie tylko
Praca zdalna dla wielu osób z niepełnosprawnościami, które z przyczyn zdrowotnych mają wyzwania związane z mobilnością jest jedyną szansą na podjęcie zatrudnienia. Ma ona jednak swoje mankamenty, a jednym z nich jest ograniczona możliwość budowania i utrzymywania relacji ze współpracownikami czy fizycznej obecności w biurze. Wirtualny spacer daje więc możliwość obejrzenia firmowych przestrzeni tym, którzy nie są wstanie do nich osobiście dotrzeć. Doskonale pamiętam swój pierwszy dzień w biurze, wszystko było ciekawe i ekscytujące, a najbardziej fakt, że byłam na miejscu i mogłam na żywo spotkać się z osobami, które wcześniej widywałam tylko na ekranie komputera. Wedlowska fabryka to legendarne miejsce na mapie stolicy, a unoszący się wokół niej zapach produkowanej czekolady, tylko podsyca wrażenia. Bardzo zależało nam na tym, aby każda zainteresowana osoba bez względu na swoje ograniczenia mogła zobaczyć, jak wygląda ono od środka.
- opowiada Iga Jendrych, Młodsza Specjalistka Komunikacji i ESG w firmie Wedel.
Partnerstwo Wedla w Inclu(vi)sion – inicjatywy Fundacji Aktywizacja
Prowadząc program CzekoSprawni dla Wedla jest to naturalne miejsce, w którym powinniśmy być, dzielić się doświadczeniami i inspirować się praktykami innych organizacji. Głęboko wierzymy, że taka wymiana i współpraca przyniesie pozytywne zmiany dla OzN.
– podkreśla Aleksandra Kusz vel Sobczuk, Kierowniczka Komunikacji Korporacyjnej i ESG w Wedlu.
Szkolenia na start
Co na przyszłość?
[1] Zmienia(My) Co wpływa na gotowość do podjęcia zatrudnienia wśród niepracujących osób z niepełnosprawnościami?, Fundacja Aktywizacja, 2023.
[2] Różnorodność i włączanie w organizacjach oczami pracowników i kandydatów do pracy, Wedel, 2023.
[3] W przeliczeniu na etaty.
[4] Disabilities and Inclusion, Center for Talent Innovation, 2016, Coqual.