Osoby poszukujące zatrudnienia, chcąc dowiedzieć się więcej o potencjalnym pracodawcy, najchętniej zaglądają na jego stronę internetową (67%). Jednak coraz częściej ich uwaga kieruje się na social media – co trzeci kandydat sprawdzi profil firmy na Facebooku, 25% młodych ludzi zajrzy na LinkedIna, a co 10. kandydat w wieku 18-24 lat odwiedzi Tik Toka pracodawcy – wynika z badania firmy Wedel. Co drugi Polak, wybierając miejsce pracy, doceniłby wyjątkowe benefity oferowane przez pracodawcę, a 31% uznałoby za plus zaangażowanie firmy w działania społeczne i charytatywne. Rośnie również rola komunikacji wewnętrznej w firmach – aż 74% badanych odczuwa płynące z niej korzyści, co przekłada się na wyższe zaangażowanie i motywację.
Informacji o pracodawcy coraz częściej szukamy w social mediach
Wedel jest przykładem firmy, która wątki employer brandingowe porusza na swoim Linkedinie. Postawiliśmy na to medium, by prezentować kandydatom organizację jako miejsce, które tworzą różnorodni jak Mieszanka Wedlowska ludzie. Dodatkowo jak wynika z naszych wewnętrznych danych, około 80% rekrutacji w Wedlu prowadzimy w wersji online. To sprawia, że kandydaci i przyszli pracownicy nie zawsze mają okazję przed podjęciem pracy zobaczyć nasze firmowe wnętrza. Dlatego też zaproponowaliśmy rozwiązanie w postaci wideo prezentującego naszą siedzibę. Od teraz kandydaci mogą wirtualnie przespacerować się korytarzami biura czy zajrzeć na produkcję naszych słodyczy, nie wychodząc z domu. Zadbaliśmy także o to, by spacer był widoczny na stronie wedel.pl w zakładce „Kariera” oraz właśnie na firmowym LinkedInie, czyli tam, gdzie najczęściej zaglądają nasi kandydaci.
opowiada Patrycja Prewęcka, Koordynatorka Komunikacji Korporacyjnej w firmie Wedel.
Młodzi stawiają na benefity, starsi docenią działania społeczne
Komunikacja wewnętrzna – jak to robią pracodawcy?
Komunikacja wewnętrzna – czego oczekują pracownicy?
Korzyści z komunikacji wewnętrznej, jakie zauważają pracownicy
Nawet najbardziej przełomowy projekt, akcja czy wydarzenie nie odbije się oczekiwanym echem – w organizacji i na zewnątrz – bez odpowiedniego wsparcia komunikacyjnego. Jak wynika z naszego badania, ¾ pracowników odczuwa korzyści sprawnie funkcjonującej komunikacji wewnętrznej, przez co nie ma więc wątpliwości, że jest ona w organizacji niezbędna. Bywa natomiast, że wyzwaniem staje się dobór kanałów oraz narzędzi, w których należy ją prowadzić. W Wedlu w odpowiedzi na zróżnicowanie wiekowe pracowników oraz odmienną specyfikę pracy w przypadku biura, produkcji i sprzedaży, do komunikacji wykorzystujemy przede wszystkim wewnętrzny newsletter, wiadomości mailowe, ekrany informacyjne, tablice ogłoszeń na terenie biura i fabryki, a także naszą wewnętrzną platformę “Twój Wedel”. Organizujemy również cykliczne spotkania zarówno w formie on-line, jak i na żywo. To wszystko po to, by zapewnić równy dostęp do informacji każdej z grup pracowników.
tłumaczy Patrycja Prewęcka z firmy Wedel.
Metodologia: badanie przeprowadzono na Ogólnopolskim Panelu Badawczym Ariadna metodą CAWI na ogólnopolskiej próbie losowo-kwotowej N=1042 osób od 18 lat wzwyż. Termin realizacji: 29–30 kwietnia 2023 r.