Wedel od 1851 roku dostarcza konsumentom przyjemność płynącą z intensywnego i głębokiego smaku czekolady i jest podziwiany za kunszt tworzenia produktów najwyższej jakości. W wedlowskim portfolio znajdują się m.in. takie słodycze jak Ptasie Mleczko®, Mieszanka Wedlowska, czekolady, ciastka, wafle, praliny, batony oraz Torcik Wedlowski. Oferta produktowa firmy obejmuje również lody – m.in. linię E.Wedel OH! w tym tegoroczną nowość – sorbet porzeczkowy oraz lody inspirowane trendem botanicznym o smaku kwiatu lawendy i wiśni. Misja Wedla: „Zmieniamy się nieustannie, by budzić radość w nas i w naszych klientach” odzwierciedla filozofię działania, która zakłada odpowiadanie na wyzwania współczesnego świata jako odpowiedzialny producent, pracodawca, sąsiad i partner.
1. Historia
- 1851: Karol Wedel przy ul. Miodowej 12 otwiera własny sklep, a przy nim parową fabrykę czekolady pod nazwą: Parowa Fabryka Czekolady p.f. „C. E. Wedel”.
- 1872: Karol Wedel jako prezent ślubny przekazuje synowi Emilowi fabrykę czekolady.
- 1874: Emil Wedel opatruje swoim podpisem każdą tabliczkę czekolady wyprodukowaną w zakładach Wedel.
- 1894: sklep zostaje przeniesiony na ul. Szpitalną. W przyszłości stanie się Pijalnią Czekolady E.Wedel o nazwie „Staroświecki Sklep”, która funkcjonuje do dziś.
- 1923: fabrykę po ojcu przejmuje Jan Wedel – innowator, społecznik i filantrop.
- 1926: na zlecenie Jana Wedla powstaje jedna z najpopularniejszych grafik reklamowych w Polsce – sylwetka chłopca na zebrze dźwigającego na plecach słodkie tabliczki wedlowskiej czekolady. Autorem kreacji był włoski malarz i karykaturzysta Leonetto Cappiello, dziś nazywany ojcem współczesnej sztuki plakatu i reklamy.
- 1936: rozpoczęcie produkcji pianek Ptasie Mleczko® – innowacyjnego produktu, aktualnie z ponad 80-letnią historią.
- 1931-1936: przeniesienie fabryki na ul. Zamoyskiego, która działa do dziś.
- II. wojna światowa: fabryka produkuje tylko na rzecz okupanta. Jednocześnie Jan Wedel organizuje tajne komplety i wydaje żywność dla mieszkańców Warszawy. Po kapitulacji Powstania Warszawskiego Jan Wedel zostaje aresztowany i wysłany do obozu przejściowego w Pruszkowie dla ludności cywilnej.
- Po zakończeniu drugiej wojny światowej Jan Wedel pracuje w fabryce jako doradca, ale już po kilku miesiącach zostaje z niej wyrzucony i zabrania się mu wstępu na jej teren.
- 1949: fabryka staje się własnością Państwa i zmienia nazwę na Zakłady Przemysłu Cukierniczego Im. 22 Lipca d. E.Wedel.
- 1960: umiera Jan Wedel.
- 1989: powrót do nazwy E.Wedel i rozpoczęcie procesu prywatyzacji. Wedel był pierwszą sprywatyzowaną, dużą polską firmą.
- 1991: E.Wedel zostaje wykupiony przez PepsiCo, powstaje spółka akcyjna.
- 1999: E.Wedel staje się częścią Cadbury Schweppes. W 1999 roku zakład słodyczy Syrena w Warszawie zostaje sprzedany fińskiemu Leaf, fabryka czekolady brytyjskiej marce Cadbury Schweppes, a fabryka ciastek w Płońsku francuskiemu Danonowi.
- 2010: w styczniu 2010 r. spółka Cadbury Wedel zostaje kupiona przez amerykański koncern spożywczy Kraft Foods, Komisja Europejska nie chcąc dopuścić do zmonopolizowania przez firmę Kraft rynku czekolad w Polsce (a także w Rumunii), nakazuje sprzedaż Wedla (logotypu i fabryki w Warszawie).
- Od września 2010 Wedel jest częścią japońskiej Grupy LOTTE – międzynarodowego koncernu, założonego w 1948 roku, początkowo specjalizującego się w sektorze gum do żucia, a obecnie działającego w różnych sektorach: spożywczym, słodyczy, turystyki, chemicznym, a nawet budowlanym i finansowym. Firma zachowuje w pełni swój tradycyjny charakter i wartości wypracowane jeszcze przez założycieli.
2. Pozycja rynkowa
3. Produkty
W 2019 r. linia kultowych pianek przeszła zmianę opakowań, które zaprojektowali utalentowani polscy ilustratorzy. To kontynuacja tradycji współpracy Wedla z artystami tj. Leonetto Cappiello, Zofia Stryjeńska czy Karol Śliwka. Linia Ptasie Mleczko® obejmuje także Ptasie Mleczko® MINI – czyli pianki w impulsowej odsłonie. Od 2018 r. firma sukcesywnie rozwija się także w kategorii lodów, chcąc dostarczać konsumentom przyjemność płynącą z najwyższej jakości czekolady, również w tej postaci. Obecnie, w wedlowskim lodowym portfolio znajdują się: linia lodów E.Wedel Premium (formaty: na patyku, w rożku oraz w większych opakowaniach o pojemności 460 ml), linia lodów Ptasie Mleczko® (formaty na patyku oraz wariant o smaku waniliowym w opakowaniu o pojemności 460 ml), linia lodów Czekotubka (mrożona wersja kultowego produktu dostępna w opakowaniu saszetkowym typu pouch), a także lody Sorbet Mango (powstałe przy współpracy z firmą Hortex). Z myślą o zróżnicowanych potrzebach konsumentów, również tych zwracających uwagę na dokonywane wybory żywieniowe, Wedel posiada rozbudowane portfolio czekolad gorzkich, które obejmuje: tabliczki stałe w wariantach ze stopniowaną zawartością kakao z Ghany (50%, 64% i 80%).
Natomiast linia czekolad E.Wedel Premium z dodatkami (m.in. warianty z orzechami i solonym karmelem czy wiśnia z chili) jest rozwiązaniem dla osób szukających niestandardowych smaków. Pomimo upływu lat, produkcja niektórych produktów dostępnych w regularnej sprzedaży wciąż częściowo odbywa się bez wykorzystania maszyn. Wyjątkowy charakter nadaje m.in. ręczna dekoracja Torcika Wedlowskiego a także wykonanie masy chałwowej będącej głównym składnikiem Chałwy Królewskiej, (ręczne przy użyciu specjalnych mieszadeł). W fabryce mieści się również Pracownia Rarytasów, gdzie maszyny jedynie punktowo uzupełniają proces ręcznego tworzenia dedykowanego asortymentu dla Pijalni Czekolady E.Wedel przez cukierników pod opieką Mistrzyni i Maestro Czekolady.
4. Jakość
5. Inwestycje w fabryce
6. Wedel jako pracodawca
Wartości organizacyjne:
- Koncentracja na realizacji celu i rzetelność
- Rozwój i dociekliwość
- Partnerstwo wewnątrz i na zewnątrz
- Tworzenie środowiska wpływu
7. Odpowiedzialność społeczna
i sąsiadów wykracza daleko poza bramy fabryki i działalność biznesową. Wierzyli też w ciągły rozwój — byli przekonani, że zawsze można mierzyć wyżej i osiągać więcej. Wedel do dziś kontynuuje odpowiedzialną drogę założycieli, czego wyrazem są m.in. liczne programy i inicjatywy, które od czerwca 2020 r. porządkuje wedlowska strategia CSR w ramach 43 projektów z 18 obszarów, które wpisują się w filary: Ludzie, Innowacje, Środowisko i odpowiadają na 7 Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. Hasło towarzyszące strategii CSR Wedla brzmi: „Z przyjemnością dla przyszłości”.
8. Eksport
9. Nagrody i wyróżnienia
10. O LOTTE
11. Pijalnie Czekolady E. Wedel
W każdej z nich można odnaleźć magię czekolady oraz niepowtarzalny charakter. Oprócz wyjątkowych pitnych czekolad, jest tu wiele innych słodkości, które są uwielbiane przez miłośników czekolady m.in. różnorodne desery i ręcznie robione praliny, tworzone z pasją w Atelier E.Wedel (nazywanym również Pracownią Rarytasów) pod nadzorem Mistrzyni i Maestro Czekolady E.Wedel, Joanny Klimas-Profus i Janusza Profusa. Obecnie w różnych miastach w Polsce funkcjonuje 32 Pijalnie Czekolady E.Wedel, 16 własnych i 16 franczyzowych. W 2021 roku, został również uruchomiony sklep online z produktami dostępnymi w ofercie stacjonarnej Pijalni – sklep.wedelpijalnie.pl. Ponadto, asortyment jest dostępny również na platformach Glovo, Uber Eats czy Pyszne.pl.