Firmy, które budują różnorodne zespoły, mogą zyskać przewagę konkurencyjną na rynku pracy. To szczególnie ważna wartość dla pokolenia Z, które coraz wyraźniej dochodzi do głosu, a jego przedstawiciele dyktują globalne trendy w zatrudnianiu. Wedel wspólnie z Fundacją Aktywizacja w ramach programu „CzekoSprawni” przygotowały kolejną część edukacyjnego cyklu wideo, w którym prezentują porady dla pracodawców chcących otworzyć się na rekrutację OzN i wskazują, jakie zalety niesie organizacji ich zatrudnianie.
Od czego zacząć proces zatrudniania OzN w organizacji?
Kolejny krok – rekrutacja
Co to oznacza w praktyce? W Wedlu na przykład strona internetowa z zakładką “Kariera” jest częściowo dostosowana do osób z ograniczeniami wzroku, dzięki czemu łatwiej im zapoznać się z naszą ofertą. Przy przycisku “aplikuj” dodajemy informację o tym, jak dbamy o różnorodność, a w opisie warunków pracy informujemy o stopniu dostosowania budynku do potrzeb OzN. W grafikach dołączanych do naszych ogłoszeń pojawia się również wizerunek naszych pracowników z niepełnosprawnościami, aby ośmielić tę grupę do aplikowania i pokazać, że są oni integralną częścią naszej firmowej społeczności.
wymienia Ewa Cyzio, Specjalistka HR w firmie Wedel
Jeśli z sukcesem zakończyliśmy proces rekrutacyjny, warto na bieżąco analizować, monitorować i doskonalić wszystkie elementy zatrudnienia: od momentu podpisania umowy, przez szkolenia wdrażające, a następnie poprzez współpracę z zespołem, a także menedżerami.
dodaje Ewa Cyzio z firmy Wedel
O czym pamiętać przy zatrudnieniu pracownika z niepełnosprawnością?
Warto, żeby osoba z niepełnosprawnościami czuła się w takim samym stopniu członkiem zespołu, jak pozostali pracownicy. Jest to dużym wyzwaniem w sytuacji, gdy zatrudniony będzie wykonywać obowiązki wyłącznie w formie zdalnej. W tym przypadku warto tworzyć okazje, by zespół mógł spotykać się na żywo. Jeśli nie ma takiej możliwości, to powinniśmy zadbać o rutynę, czyli wspólne przerwy kawowe czy lunche w formie zdalnej.
podpowiada specjalistka HR firmy Wedel
Zatrudnianie OzN to szansa na rozwój pracowników i biznesu
Firmy, które projektują uniwersalnie i budują różnorodne zespoły potrafią efektywniej odpowiadać na potrzeby i wyzwania rynku pracy. Dzięki zatrudnianiu osób z niepełnosprawnościami, Twoja firma zyska wartościową perspektywę, która pozwoli Ci wypracować dostępne i użyteczne rozwiązania. Będą one z jednej strony wspierać rozwój i jakość procesów biznesowych w Twojej firmie, z drugiej strony weryfikować i usprawniać istniejące procedury, projekty, produkty i usługi, a z trzeciej stymulować nowatorskie, nieszablonowe, innowacyjne rozwiązania dostępne dla wszystkich. Dzięki otwarciu na różnorodność przyciągniesz do firmy nowe talenty, wpłyniesz na zmniejszenie rotacji pracowników, spojrzysz na produkt i usługę z różnych perspektyw, usprawniając i podnosząc jakość istniejących procedur, działań, produktów i usług na bardziej dostępne i użyteczne dla każdego. Dzięki temu zbudujesz pozytywne doświadczenia zarówno wśród swoich pracowników, kandydatów, jak i klientów oraz partnerów biznesowych z niepełnosprawnościami.
wskazuje Anita Półtorak, Ekspertka ds. HR w Fundacji Aktywizacja
Wskazówki dla pracodawców i nie tylko
[1] https://www.greatplacetowork.pl/zasoby/informacje-prasowe-i-raporty/pracownicy-z-pokolenia-z-sa-grupa-najkrytyczniej-nastawiona-do-swoich-pracodawcow[1]
[2] https://www2.deloitte.com/pl/pl/pages/human-capital/articles/Raport-Pierwsze-kroki-na-rynku-pracy-2021.html